-->
Tantárgyat tanítunk, és nem érettségire készítünk! Az érettségi követelmények változnak, a feladatok nem ismétlik önmagukat, így soha nem írják meg biztosan azt, ami már volt. A megoldás, hogy az adott tantárgyat, annak belső logikáját, összefüggéseit és alapinformációit tanítjuk meg, így a vizsgázó bármilyen feladattal meg tud birkózni. Természetesen fontos a korábbi feladatok kitöltése, hiszen ebből is látszik, hogy melyik témakör nem megy még olyan jól, illetve segíthet néhány feladatnál a gondolkodást strukturálni.
Az elmúlt években a történelem tantárgy óraszáma folyamatosan csökkent: 5. évfolyamtól 10. évfolyamig heti 2 óra (8. évfolyamon ezt kiegészíti heti 1 óra társadalomismeret/állampolgári ismeret), 11-12. évfolyamon heti 3 óra, amit 12. évfolyamon szintén kiegészít heti 1 óra társadalomismeret/állampolgári ismeret. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg kötelező érettségi tárgyak közül a történelemet tanulják a diákok a legalacsonyabb óraszámban, pedig a történelem az egyik legfontosabb idetitásképző tárgy, hiszen összeköt a múlttal (családival, nemzetivel, vallásival), segít tájékozódni a jelenben, ezek nélkül pedig elég kétséges a jövő építése.
A filozófia már jó ideje nem kötelező tárgy a gimnáziumokban, így tovább csökkent a lehetősége a diákoknak, hogy jobban megértsék az egyes korok összefüggéseit, eszméit. A nagy gondolkodók, és korszakok ismeretének hiánya tovább növeli a megértés nehézségeit a történelemben (is, az irodalom, a természettudományok és művészetek mellett).
Az érvényes kerettantervek megtalálhatóak az Oktatási Hivatal honlapján: Általános iskola: https://www.oktatas.hu/kozneveles/kerettantervek/2020_nat/kerettanterv_alt_isk_5_8 Középiskola: https://www.oktatas.hu/kozneveles/kerettantervek/2020_nat/kerettanterv_gimn_9_12_evf